Ievads   No autoriem

   Mūsdienas ir daudz veidu kā un kur vari iegut informaciju par vajadzīgo tēmatu. Internets ir viss populārāka vieta, kur var atrast jebkuru nepieciešamo informaciju. Tapēc mēš izdomajām uztaisīt mazo web-lapiņu ar visu informaciju, kura ir saistīta ar vikingu kuģiem, lai studentam nevadzētu mēklēt visa internetā - viņam būs viena web-lapiņa ar vajadzīgo informāciju.

  Internetā var atrast jebko, mēs grībejam izdarīt informatīvu un interesantu darbu, ticām ka mums tas sanāk. 

Ievads

     Senie Skandināvijas tirgoņi, pirāti un karotāji, plašāk pazīstami kā vikingi, sākot ar 760.g.m.ē. iedvesa šausmas ne vienam vien Rietumeiropas un R-Āzijas piekrastes iedzīvotājam. Bezbailīgie vikingu karotāji izlaupīja un iznīcināja ciematu pēc ciemata, pārvietojoties ātros, drošos un dīvainos kuģos. Tieši šie kuģi vikingiem palīdzēja ne tikai iekarot un laupīt, bet arī veikt nozīmīgus atklājumus no ģeogrāfiskā un tirdzniecības viedokļa. Vikingi atklāja vairākus jūras ceļus (No Eiropas uz Islandi, Grenlandi, Foklenda salām u.c.). Vēlāk tas veicināja neatkarīgu karaļvalstu izveidošanos šajās vietās. Vikingu kuģi spēja pārvietoties arī pret straumi, un mainīt savus kuģošanas ceļus (izmantojot Daugavu aizkuģot līdz pat Baltkrievijai). Vikingi bija pirmie eiropieši, kuri paviesojās Amerikā (paši to nenojauzdami), un tikai pēc 500 gadiem līdzvērtīgu braucienu spēja izdarīt Kolumba komandētās galeonas. 


     Vikingi bija diži jūras braucēji un labi kuģu būvmeistari.Šodien mums ir pietiekami labs iespaids kas patiesībā ir vikingu kuģi. Bet paši vikingi nekad neizmantojas terminu „vikingu kuģis” runājot par saviem kuģiem. „Vikingu kuģis” ir mūsdienu termins, kas tiek lietots par visu vikingu peldlīdzekļu grupām un klasēm. Tie tika izmantoti Skandināvijā vikingu laikmetā, (800 – 1050 g.s.) un pāris turpmākajos gadsimtos. Mums bieži šie kuģi asociējas ar masīviem, gariem, smagnējiem un neveikliem koka gabaliem, kaut arī patiesība tie bija īsti mākslas darbi ar unikāliem kokgriezumiem un formām. Daži no kuģiem bija izgreznoti par ar pūķagalvām, kas raksturoja vikingu karaļa statusu, varenību un majestātību. Vēl lielāka kuģa varenība atspoguļojās tā dizainā, dekoros, izcilajām burošanas prasmēm, spēkam, ātrumam un kravas ietilpībai vajadzīgajāš situācijās. 


     Vēsturiskās sāgas un daudzie arheoloģiskie izrakumi viscaur Skandināvijai sniedz mums sīku, bet bagātīgu ieskatu no dažnedažādajām vikingu kuģu klasēm. Visiem šiem kuģiem ir savdabīgas tehniskās iezīmes, kuras liek mums lietot terminu „vikingu kuģi” relatīvi. Lielākoties vikingu laikmeta kuģu būvētāju principi joporojām tiek lietoti ziemeļu Norvēģijā, tā tradicionālajā koka kuģu būvēšanā.


   Avoti

  • "Парусники" Малая энциклопедия - 1996 изд. Лильт
  • Эпоха викингов в Северной Европе - 1985 изд. ЛГУ, Г.С. Лебедев
  • Smithsonian Ship: The Epic Story of Maritime Adventure - 2010 Brian Lavery
  • The history of SEAFARING Navigating the wrold's oceans - 2010 Donald S. Johnsons and J.Nurminen

  Video

  • The Viking Ship - (all parts)
  •  Lost Worlds - The Vikings - History Channel 

Atgriezties uz augšu